Jesteś tutaj: Start / Status prawny

Status prawny

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
Podstawę prawną funkcjonowania Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie stanowią przepisy Konstytucji RP oraz ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych.

Art. 17 ust. 1 Konstytucji stanowi, że samorządy zawodowe, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego, sprawują pieczę nad należytym wykonywaniem tych zawodów w granicach interesu publicznego i dla jego ochrony.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy o radcach prawnych, radcowie prawni zorganizowani są na zasadach samorządu zawodowego. Samorząd ten jest niezależny w wykonywaniu swych zadań i podlega tylko przepisom prawa, a przynależność radców prawnych i aplikantów radcowskich do samorządu jest obowiązkowa (art. 40 ustawy o radcach prawnych).

Zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy o radcach prawnych, radcowie prawni i aplikanci radcowscy zamieszkali na terenie danego okręgu tworzą okręgową izbę radców prawnych.

Uchwałę o utworzeniu i terenie działania okręgowej izby radców prawnych podejmuje Krajowa Rada Radców Prawnych, biorąc pod uwagę zasadniczy podział terytorialny państwa (art. 49 ust. 3 ustawy o radcach prawnych).

Na podstawie tego przepisu Krajowa Rada Radców Prawnych podjęła uchwałę Nr 3 z dnia 16 grudnia 1983 r. w sprawie powołania okręgowych izb radców prawnych, obszaru ich działania oraz siedzib, w której powołano Okręgową Izbę Radców Prawnych w Warszawie.

Obecnie OIRP w Warszawie terytorialnym zasięgiem działania obejmuje powiaty i miasta na prawach powiatu: garwoliński, gostyniński, grodziski, kutnowski, legionowski, łukowski, miński, nowodworski, otwocki, piaseczyński, płocki, Płock, pruszkowski, siedlecki, Siedlce, sierpecki, sokołowski, warszawski, warszawski zachodni, węgrowski, wołomiński i żyrardowski.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie
Data utworzenia:2016-08-30 16:53:47
Data publikacji:2017-03-08 15:22:04
Osoba sporządzająca dokument:Ewelina Mika
Osoba wprowadzająca dokument:Ewelina Mika
Liczba odwiedzin:7122